Merida MTB modellek A-Z -ig. /2018/
Régen csak a 26”-os kerékméret létezett a hegyikerékpároknál, mára pedig a Merida kínálatában is már csak a belépő kategóriában található meg, mert a 27.5”-os és a 29”-os kerekű gépek átvették az uralmat. Az utóbbi években pedig tovább bonyolódott a helyzet a „plusszos” kerékméretekkel, hiszen mind a 27.5”-osból létezik 650B+ méret, mind a 29”-osból és a fatbike kerekekről még nem is beszéltünk. Miért kell ennyi féle-fajta kerékméret? A mountain bike-ok kínálata is specializálódott, ahogy ezt az országúti bringáknál láthattuk, ezért a kerékméreteket is a felhasználási területekhez igazítják. Talán ezen analógia mentén be tudjuk mutatni a Merida kínálatát, hogy könnyebben ki tudjátok választani a nektek megfelelőt.
Merida MATTS 6.20-D
169.900 Ft
Merida Big.Seven 300
259.000 Ft
Merida Big.Nine 300
259.000 Ft
Amennyiben feljebb lépünk egy szinttel, akkor már választhatunk, hogy 27.5” (650B) vagy 29”-os kerékkel szeretnénk megvenni a bringát. És ezt már a Big.Seven illetve Big.Nine 20-D esetében is megtehetjük! A Merida törekszik arra, hogy mindenki a kerékpározási stílusának, és főleg a testmagasságának megfelelő kerékmérettel tudjon tekerni. A Big.Seven esetében, mivel ez a kisebbik, 27.5”-os kerekű, egészen XS (13.5”) vázmérettől lehet válogatni L (18.5”)-esig. Miért nem S (15”)-XXL (23”)-ig mint a 29”-os kerekű Big.Nine-nál? A válasz egyszerű. A 29-es kerékméret nem ideális azoknak, akik testmagassága 160 cm alatt van, de igazából csak a 175 cm fölöttiek fogják tudni kihasználni a nagyobb kerékméret előnyeit. Akik viszont 180 cm fölötti magasságúak, azoknak a 27.5”-os lesz túl „kicsi”, nekik sokkal előnyösebb a 29”-os méretű. Ezért készíti a Merida „eltolva” a vázak méretezését, és a Big.Seven esetében XS-től L-esig megy a méretezés, míg a Big.Nine-nál S-XXL-ig. Az S-M-L méret mindkét modellnél jelen van.
Ne gondolja azonban senki, hogy csak belépő szintű Big.Seven illetve Big.Nine gépeket tartalmaz a Merida kínálata, hiszen a Big.Nine Team nyergében számos nemzetközi, és hazai győzelem született, sőt a Big.Nine Team nyergében lett Gunn Rita Dahle maraton világbajnok 2015-ben, ami a nem kevesebb, mint tizedik világbajnoki címe volt! Tehát a „BIG” széria a hétvégi kiruccanásoktól a profi versenyzésig kínál hegyikerékpárokat 175.000-től 1.750.000-ig.
Merida Big.Trail 500
429.000 Ft
Még mindig a merev vázaknál maradva, de egy kicsit a szokványos montizáson túlmutatva, íme a Big.Trail, ami nevéből adódóan egy trail bringa, „plusszos” kerekekkel, vagyis 650B+ mérettel felruházva. Elöl 130 mm-t mozgó teleszkóp simítja ki az utat, a 2.8” szélességű gumik pedig mindenen átgurulnak, és komoly stabilitást adnak. Kinek ajánlott a Big.Trail a brutális kerekeivel és leengedhető nyeregcsövével? Nem, nem csak azoknak akik keményebb kiképzésnek vetik alá a bringájukat, és szeretnek sziklás terepeken száguldozni, de nem akarnak egy nagyságrenddel több pénzt fizetni az összteleszkópos montiért! Azoknak is ideális lehet, akik most ismerkednek a terepezéssel, de biztonságot nyújt számukra a széles gumi és a masszív felépítés, illetve a nagyobb súlyú bicajosoknak is barátja lesz a Big.Trail széria.
Merida Ninety-Six 9.7000
1.290.000 Ft
Merida Ninety-Six Team
2.150.000 Ft
Ha XCO versenyzés a cél, akkor a Ninety-Six a jó választás. Számos világkupa győzelem és dobogó kötődik a régebben Big Ninety-Nine néven futó modellhez, melynek nevében a „ninety-six” a rugóutat jelöli, vagyis 96 mm-t mozog hátul. A nagyobb kerékátmérő miatt „haladósabb” a bringa, és a mai technikás, letörésekkel tarkított XCO versenypályákon is előnyösebb mint a 27.5”-os kerékméret. Mivel ultrakönnyű karbon vázas bringáról van szó, ezért a vételára is magasabb, de a piacon egyre kevesebb a 10 kg körüli össztelós versenymonti, a Merida pedig ilyet is kínál !
Merida One-Twenty 9.600
599.000 Ft
Még mindig akár versenyzésre is alkalmas, de már a maraton és túra kategóriában, a One-Twenty széria, ami hátul 120 mm-es rugóúttal rendelkezik, és nagyon széles körben használható, hiszen élménnyé teszi a terepen való túrázást, de nem lepődik meg a nehéz ösvényeken sem. Kevés dolog állja az útját. Az összteleszkópos hegyikerékpárok között itt találsz egészen kedvező árú modellt is, mint például a One-Twenty 9.600-as, sőt a szebbik nemnek van 27.5”-os kerékkel szerelt One-Twenty XT Edition Juliet is.
Merida One-Forty 800
869.000 Ft
Amikor valami többre vágysz, valami vadabbra, és mindezt terepen, akkor hosszabb rugóútra lesz szükséged! Tudásában túlmutat az előzőeken a One-Forty, melynek váza 140 mm-t mozog, elöl pedig 150-es villával szerelik. Igazából a hazai hegyek között ez a bringa mindenre elegendő.
Merida 2018 One-Sixty 600
719.000 Ft
A csúcsot, legalábbis rugóútban biztosan a One-Sixty jelenti, 160/170 mm-es rugóúttal az endúrózás fanatikusainak. Kisebb csoda, hogy mégis lehet vele hegynek fölfelé haladni. Lefelé pedig kevés ellenfele akad, módosítás nélkül alkalmas akár enduro versenyzésre is! Természetesen itt is már „csak” 650B-s kerékmérettel lehet találkozni, hiszen minél durvább a felhasználási terület, annál jobb ez az átmérő. Ezzel a montival tényleg nincsen lehetetlen, és a lejtőn csak a bringás tudása szabhat határt a száguldásnak.
Ezennel majdnem a végére értünk a Merida hegyikerékpáros palettájának, és talán az eltérő kerékméretek is kicsit jobban áttekinthetőek lettek. Azonban a legújabb trend, az elektromos rásegítés, megbolondítja még az összképet, ugyanis majd mindegyik hegyikerékpár kapható pedelec/ebike kivitelben is. Természetesen ezen nem „motorok” hiszen a rásegítés csak tekerés közben működik, és a rásegítés mértéke függ a pedálozásba befektetett energiától!
Merida eBig.Nine 600
999.000 Ft
Az eBig.Nine az XC orientált Big.Nine széria rásegítéssel ellátott verziója, túrázáshoz, könnyebb terepezésekhez, de komoly hatótávolsággal.
Merida eOne-Twenty 500
1.290.000 Ft
Az eOne-Twenty, a terepezős, maratonozós össztelós kerékpár „villany” kivitele, de masszív „plusszos”, azaz 2.8” széles agresszív terepgumikkal, amivel élvezetes, és biztonságos a montizás.
Merida eOne-Sixty 900-E
1.990.000 Ft
Végül de nem utolsó sorban itt az eOne-Sixty, a legjobb ami történhetett egy elektromos össztelós bringával. Egyszerűen legyőzhetetlen a lejtőkön, miközben világkupa tempót tudsz vele menni az emelkedőkön. Az 500 Wh-s akkumulátora pedig szinte kifogyhatatlan energiát biztosít a hegyek között!
Reméljük sikerült ezzel az írással megkönnyítenünk a választást.